הפרת הסדרי ראייה

לא מעט משפחות נמצאות בסיטואציה בה הסדרי הראייה מתקיימים בצורה מסודרת וללא שום בעיות. יחד עם זאת, ישנן גם משפחות בהן קיימת הפרת הסדרי ראייה בהם למעשה האם לא מוסרת את הילדים או האב לא מגיע לקחת את ילדיו. בסיטואציה זו, מה עושים? כמובן שלכל מטבע שני צדדים. לפעמים התלונות הן לכיוון האב ולעיתים הן לכיוון האם ולרוב כאשר מדובר בילדים קטנים הסדרי הראייה מורכבים יותר. עורכת הדין דניאלה יובנוביץ טויטו מעורכות הדין המובילות בתחום דיני משפחה וירושה מסבירה במאמר זה מה ניתן לעשות בסיטואציה זו, וכיצד להתמודד.

איך מתמודדים עם הפרת הסדרי ראייה מצד האם

אם מדובר על אם שמסרבת להסדרי הראייה ולא מדובר בצעד שהוא חריג אלא בהפרה שהינה מכוונת או מתמשכת כדאי לפנות למשטרה. למשטרה יש את היכולת לבצע את התפקיד בין השאר בסיטואציה הזאת ולאכוף את החלטות בית המשפט. במקרים אלו על האב יש להראות את הסכם הגירושין או החלטות בית המשפט להסדרי הראייה ולהתלונן על הפרת ההסכם, המשטרה תדאג לכתב אישום בנושא.

איך להתמודד עם הפרה של הסדרי הראייה מצד האב

אם מדובר בהפרת הסדרי הראייה מצד האב אי אפשר להתעלם מהעובדה שכל הנטל נופל על צד אחד. הדרך הטובה ביותר להתמודד במקרה בו הילדים נמצאים בחזקת האם והאב מפר הסדרי ראייה היא להגיש תביעה אל בית המשפט ובמידת הצורך גם תביעה כלכלית שתביא לכך שהאם תוכל לשאת גם בהוצאות במידת הצורך.

למה חשוב להקפיד על הסדרי הראייה

ילדים זקוקים גם לאבא וגם לאמא, ולכן חשוב לקיים את הסדרי ראייה כראוי. על שני ההורים להתאמץ ולדאוג לכך שזה יקרה ולהשקיע את מיטב זמנם ורצונם, ובין היתר גם להתגבר ולהתגמש אחד מול השניה לגבי האינטרסים והרצונות. כאשר מדובר על גירושין, טובת הילדים לפני הכל. כאשר מדובר על הסדרי ראייה חשוב לקיים אותם כראוי לא רק בגלל שכך נקבע בחוק, פשוט אלא כי חשוב שלילדים תהיה התמיכה המלאה, והם יקבלו את מלוא האהבה גם מהאם וגם מהאב, זוהי הזדמנות לשים את כל המחלוקות בצד למען הילדים ולדאוג להם לטוב ביותר בהתאם לסיטואציה.

הגדלת מזונות עקב הפרת הסדרי ראיה

לצערנו לא כל הסכם הסדרי ראייה מתקיים כראוי ויש מה לעשות. אי קיום ההסכמים הללו מביא לפגיעה לפני הכל בילדים ובביטחון שלהם בקבלת תשומת הלב הנדרשת משני ההורים, ומביא גם להוצאות כלכליות מרובות יותר. חשוב אם כן לשמור על רציפות הקשר עם שני בני הזוג ובמידה של הפרת הסדרי הראייה יש מה לעשות. עו"ד דניאלה יובנוביץ טויטו היא מעורכות הדין הוותיקות בישראל בתחום דיני משפחה וירושה. עם ניסיון של מעל 20 שנים, וותק ומקצועיות ללא דופי, מסבירה עורכת הדין איך אפשר לבצע הגדלת מזונות ולהגיע לסיטואציה טובה יותר במסגרת תהליך זה.

האם ניתן להגדיל מזונות בעקבות הפרת הסדרי הראייה?

הסדרי ראיה נועדו למעשה לקביעת זמנים בהם ההורים שאינם מחזיקים במשמורת המלאה והקבוע על הילדים יכולים לשהות עמם ולשמור על קשר רציף עם ילדיהם. ברוב הפעמים המשמורת נמסרת לאם, והאב הוא זה שמקבל את זמני הסדרי הראיה. הרבה מעבר לשמירה על הקשר עם הילדים, יש כאן גם עניין מוסרי וחוקי בשמירה וקיום על זמנים אלו. לצערנו, ישנם אבות של אתמיד מקפידים על קיום הסדרי הראיה ממגוון של סיבות כאשר חלק מהן גם עלולות לפגוע באם בלי לדעת כלל שמדובר גם בפגיעה בילדים. במקרה זה ניתן לבצע הגדלת מזונות עקב הפרת הסדרי ראיה על מנת להביא לכך שהצד לו מגיעים זמני השהייה אכן יקיים את הסדרי הראייה והילדים לא יפגעו כתוצאה מכך.

אילו סוגים של הפרת הסדר קיימים?

הפרה של הסדרי השהות קיימת בכמה אופנים. ישנם מקרים בודדים של ההפרה שנגרמים בגלל סיבות אישיות כמו עבודה, מילואים, נסיעה לחו"ל, בעיות בריאותיות ועוד. אם מגיעים לסיטואציה בה ישנה הפרה באופן קבוע ומכוון זוהי כבר הפרה המצריכה טיפול מאסיבי יותר. אם מדובר במקרים בודדים יש לגלות הבנה. במקרה בו מדובר בהפרה מכוונת וקבועה רצוי לשכור עורכי דין מנוסים ולהפעיל סנקציות של הגדלת מזונות עקב הפרת הסדרי ראיה על מנת לגרום למפר לשנות את ההתנהלות שלו ולכבד את ההסכמים. הסנקציות הכלכליות כרוכות בתשלומים של כספים מצד האב המפר את ההסדר.

מהי הגדלת מזונות עקב הפרת הסדרי ראיה?

כאמור, סנקציה זו של הגדלת מזונות עקב הפרת הסדרי ראיה מגיעה בתהליך של שינוי סכום המזונות שבית המשפט קבע בסיטואציה המצדיקה זאת. בהתאם לכך, קובעים בפסיקה שנושא הפרת הסדרי הראייה נחשבת לסיבה מהותית המגדילה את הגדלת סכומי המזונות. אם הסנקציות הללו לא מסייעות חשוב לפנות אל בית המשפט ולשנות את הסדרי הראייה. הדבר החשוב ביותר שיש לזכור הוא שטובת הילדים לפני הכל, כי מגיע להם את הטוב ביותר.

הפרת הסדרי ראייה
פרטי התקשרות

הישארו בקשר

לתיאום פגישת ייעוץ השאירו פרטים בטופס הבא ואחזור בהקדם:

מידע נוסף בנושא

הגדלת מזונות
הגדלת מזונות

בזמן פרידה, גירושין ופירוק הזוגיות במידה וישנם ילדים במסגרת הפרידה וההסכמים, קובעים סכום מזונות שאחד ההורים משלמים מרגע הפרידה ועד

קרא עוד »
הפרת הסדרי ראייה
הפרת הסדרי ראייה

לא מעט משפחות נמצאות בסיטואציה בה הסדרי הראייה מתקיימים בצורה מסודרת וללא שום בעיות. יחד עם זאת, ישנן גם משפחות

קרא עוד »